To, co sprawia, że ​​bezprzewodowa sieć lokalna (WLAN) jest tak użyteczna — czyli brak przewodów — sprawia również, że Twoja sieć WiFi jest podatna na zakłócenia. Medium radiowe, takim jest powietrze jest wspólne dla wszystkich urządzeń nadawczych i może powodować niską siłę sygnału, powolne połączenie z Internetem, powolne przesyłanie plików między urządzeniami Wi-Fi czy też problemy z połączeniem Bluetooth. Access Pointy 802.11 korzystające z tego samego kanału mogą powodować zakłócenia sieci WiFi. 

Od wideokonferencji po systemy telefoniczne VoIP, platformy w chmurze, której używasz do przechowywania i uzyskiwania dostępu do danych lub sklep e-commerce, niezawodne połączenie WiFi stało sie koniecznością.  Badanie z 2014 roku oszacowało koszt brak dostępności sieci WiFi na 5600 USD za minutę dla dużych firm i do 427 USD za minutę dla mniejszych firm. 

Czym są zakłócenia sieci Wi-Fi?

Wi-Fi wykorzystuje te same częstotliwości radiowe — 2,4 GHz dla starszych urządzeń i 5 GHz dla nowszych, dwuzakresowych Access Pointów, tak wiec Wi-Fi jest podatne na zakłócenia z innych urządzeń korzystających z tego samego zakresu częstotliwości.

  • Inne sieci bezprzewodowe
  • Urządzenia bezprzewodowe, takie jak głośniki, bezprzewodowe telefony Wi-Fi i kamery monitorujące
  • Mikrofale, które działają w paśmie 2,4 GHz — takim samym jak wiele sieci Wi-Fi, powodują zakłócenia podczas użytkowania.
  • Zewnętrzne monitory w paśmie 2,4 GHz.
  • Cyfrowe anteny satelitarne.
  • Lampki choinkowe i akwaria mogą wyglądać ładnie, ale mają tę samą częstotliwość co Twoja sieci Wi-Fi i powodować problemy nie tylko z sygnałem, ale także z łącznością.
  • Dodatkowe problemy wynikają z podłączonych urządzeń słabo ekranowanymi kablami.

Co powoduje problemy z sygnałem sieci Wi-Fi?

Materiał użyty w Twoim budynku biurowym może blokować fale radiowe lub osłabiać sygnał poprzez zakłócenia elektromagnetyczne:

Metal to główny materiał „blokujący” sygnał. Utrudnia przenikanie sygnałów radiowych, ponieważ metal łatwo przewodzi prąd. Oznacza to, że zamiast przechodzić, fale elektromagnetyczne Wi-Fi są pochłaniane. To działanie nie ogranicza się do materiałów budowlanych, ale obejmuje takze metalowe żaluzje, drzwi, meble i ściany.

Beton jest jednym z najgrubszych materiałów budowlanych, a sygnały Wi-Fi mają trudności z ich przebiciem. Połącz to z faktem, że beton jest często zbrojony metalem, a otrzymasz idealną receptę na zakłócenia sygnału.

Szkło z pewnością nie jest tak grube jak ściany, ale nadal stanowi problem dla Twojej sieci WLAN. Okna mogą powodować zakłócenia sieci Wi-Fi, odbijając go, a okna o niskiej emisyjności z metaliczną powłoką mogą odbijać sygnał w większym stopniu niż przezroczyste okno. To samo dotyczy przyciemnianego szkła. 

Ściany i sufity z gipsu w budownictwie komercyjnym wykorzystuje metalowe listwy konstrukcyjne. Metal w połączeniu z typową ścianą gipsową o grubości 16 cm, zmniejszyć synał WiFi o 3 dB,

Wszystko, co utrudnia swobodny przepływ sygnałów radiowych, może zakłócać połączenie Wi-Fi. Jednak płyta gipsowo-kartonowa, najczęściej używany obecnie materiał do budowy wnętrz, ma najmniejszy wpływ na sygnał sieci bezprzewodowej. 

Rozwiązania WLAN maksymalizujące jakosć sieci WiFi

Wi-Fi nadaje i odbiera w nielicencjonowanych pasmach częstotliwości radiowych, które są bezpłatne do użytku publicznego. Oznacza to również, że jest dużo współdzielenia w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz a lekarstwem na zakłócenia sieci Wi-Fi jest usunięcie źródła . Dlatego monitorowanie sieci bezprzewodowej jest tak ważne.

Gdy występują problemy z Wi-Fi, szybkie działanie ma kluczowe znaczenie. Potrzebujesz przejrzystego wglądu w stan i siłę swojej sieci Wi-Fi przez cały czas. Oznacza to wdrożenie platformy, która mierzy łączność z perspektywy urządzenia a nie samego Access Pointa. 

Dzięki monitorowaniu możesz rozwiązać problemy z połączeniem, zanim jakikolwiek użytkownik je zauważy. Dzięki odpowiedniemu rozwiązaniu do monitorowania sieci WLAN uzyskasz pełny obraz z wglądem w zasięg, przeciążenie, zakłócenia i nie tylko. 

Bezprzewodowa platforma monitorowania 7SIGNAL zapewnia ciągłe informacje o stanie Twojej sieci Wi-Fi. Sapphire Eye® można zainstalować na urządzeniach sieciowych, aby móc rozwiązywać problemy, zanim zauważą to użytkownicy.

Categories: Bez kategorii

0 Comments

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolski